תומר דקל | אומנות התאורה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

את גופי התאורה הייחודים יוצר תומר דקל מחומרים ממוחזרים, לרוב כאלו שהיו בדרכם לאתרי הפסולת. הוא מזהה את הפוטנציאל ומעניק להם חיים חדשים המחברים אומנות לאור.

כאשר אני מחזיק את חומר הגלם ביד, אני יודע איך הוא יראה בסוף התהליך כמוצר מוגמר. הסיפוק מהתוצאה הוא המנוע ליצירות הבאות". תומר דקל.

 את תהליך היצירה, הפירוק וההרכבה החל תומר עוד בילדותו כשהסתקרן לדעת ולהבין מה נמצא בתוך הצעצועים שקיבל, איך הם פועלים ומה מניע אותם. לשם כך הוא פירק אותם, ולרוב זה היה מסתיים בהסבה לחפץ אחר. לדוגמה מכונית עם שלט, שקיבל במתנה, הפכה לאחר משחק או שניים של נסיעה קדימה ואחורה למנוף או מסוע להעברת חפצים מחדר לחדר. בשנות העשרה לחייו השתתף בחוג צורפות וייצר תכשיטים בבית הוריו.

את המשחק עם גופי התאורה החל לגמרי במקרה. כאשר מוכר "אלטע זאכן" עבר בשכונה, תוף של מכונת כביסה משך את תשומת ליבו. תומר רכש את החפץ והחל בזמנו הפנוי לחקור וליצור ממנו את גוף התאורה הראשון.

משם הדרך נסללה במגוון של גופי תאורה ייחודיים, כל אחד שונה מהאחר. לכולם הוא מעניק עד היום חיים חדשים. 

גופי התאורה מיוצרים בסדנא, שבמרתף ביתו של תומר בעבודת יד. חומרי הגלם מגיעים מחפצים המשמשים אותנו במהלך חיינו, כמו מנועי רכבים וחלקי מנוע, תופי מכונות כביסה, קליפות עצי שעם, תנורי נפט ישנים, משקלי מאזניים עתיקים, פתיליות, מסרטות ישנות, גרמופונים ועוד. אין לדעת מה יהיה החפץ הבא שימצא לנכון לחבר לאור.

חומרי הגלם מגיעים לסדנא בלויים, חלודים ומפורקים. הגופים מפורקים לייסוד ועוברים שיפוץ כללי ויסודי ללא מכונות אוטומטיות וטכנולוגיה, תוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר.

מה שמייחד את תומר זה מקוריות רעיונית וחשיבה אסתטית, ניקיון, יסודיות ואיכות. יצירות האומנות הן ייחודיות וקיימת יחידה אחת מכל יצירה.

יעניין אתכם גם..

כתיבת תגובה